Jak a kdy jíst

Základek každé správné životosprávy je dodržování dostatečného pitného režimu. Nejlepší pro tělo je pít čistou vodu nebo čaj (neslazený), případně se šťávou nebo míchanou s ovocnými šťávami. Sicené vody a limonády ze svého stravovacího režimu vypusťte. Jsou často doslazovány a pro hubnutí není dobré přijímat takto zbytečně další cukr. Pokud se ptáte, kolik byste měli ideálně vypít vody za den, můžete si to snadno spočítat. Na jeden kilogram vaší váhy máte denně vypít 25 ml tekutiny. Takže zapomeňte na pověry radící vypít dva litry vody denně - každé tělo je jiné a proto si správné množství spočítete sami ;).

    Pokud si vaříte sami, vařte z kvalitních potravin. Snažte se používat málo soli a více přírodních dochucovadel jako například bylinky. Při přípravě zeleniny dbejte na to, aby se vařila co možná nejkratší dobu, aby se zničilo co nejméně vitamínů. Pokud konzumujete zeleninu syrovou, pokapejte si ji trochou olivového oleje, tělo tak využije lépe živiny v ní obsažené. Co se týče přípravi svačin, klidně konzumujte pečivo - ale dávejte pozor na to, z čeho je vyrobené. Vhodné jsou výrobky s žitné, kukuřičné či pohankové mouky a také celozrné pečivo. Bílé tukové pečivo byste měli konzumovat jen výjimečně. Naučte se jíst dostatek ovoce a zeleniny. Pokud to uděláte, tělo bude mít dostatek cukru z ovoce a Vás potom nebude "honit mlsná" ;). Pokud chcete zbubnout, měli byste se vyvarovat však sladkostí. Avšak dodržujete-li zdravý životní styl dlouhodobě, občasné malé čokoládové zhřešení určitě nevadí ;). Důležité totiž je, abychom měli celkově radost ze život...

    Při hubnutí je důlěžitá vyvážená strava a také čas a množství jídla. Základem každého dne by měla být snídaně - největší jídlo dne bohaté na vitamíny, bílkoviny a sacharidy. Snídejte například pečivo a šunku a přidejte půlku pomeranče. Snažte se jíst malé porce. Za dvě a půl až tři hodiny by měla přijít dopolední svačina. Ta by měla být lehká a je vhodné do ní zařadit nějakou vlákninu nebo mléčný výrobek - či oboje - jogurt s ovesnými vločkami. Vhodné je samozřejmě také ovovce nebo kousek zeleniny (např. jeden babán nebo část salátové okurky). Za další dvě až tři hodiny je čas oběda. K obědu volte jídla s kuřecím masem nebo rybou. Vepřovému byste se měli až na výjimky vyhýbat. Dávejte si méně přílohové potraviny (vhodný jako příloha je třeba kuskus nebo rýže) a místo na talíři vyplňte na kousky nakrájenou zeleninou. Pozor ale na množství zeleniny - i ní by se to nemělo přehánět. Často si myslíme, že budeme mít hlad při pohledu na poloprázdný talíř. Naložíme si tedy více zeleniny a pak, když jídlo dojídáme, sotva funíme - nicméně nechceme již nandané jídlo vracet a tak to sníme - "je to přeci jen zelenina". Ale tento přístup je vážně špatný! Vezměte si raději menší talířek a celý hlavní chod si nandejte na něj. Oklamete tak částečně svůj mozek, který je zvyklý na větší porce jídla. Po obědě zapomeňte na dezert. Tato sladká tečka sice potěší smysly a mozek, avšak tělo ji po vydatném obědě skutečně nepotřebuje. Dalším jídlem je odpolední svačina, která by měla mít přibližně stejnou skladbu jako ta dopolední, ale spíše konzumujte zeleninu než ovoce. Při večeři je vhodné vynechat přílohy a jíst například jen rybí maso se zeleninou nebo zeleninový salát. Vláknina v zelenině Vás zasytí a nebudete mít brzy pocit hladu. Zde se vystříhejte konzumace ovoce - ovsahuje hodně cukru a ve večerních hodinách ho tělo již tolik nepotřebuje.